Salgını 6 yıl önceden bilen Bill Gates’ten iklim değişikliği uyarısı: Koronadan kurtulmak çok daha kolay

Koronavirüs salgınına 6 yıl önce yaptığı uyarıyla dikkat çeken ABD’li milyarder iş adamı Bill Gates, koronadan kurtulmanın iklim değişikliğine kıyasla ‘çok daha kolay olduğunu’ savundu. Gates, iklim değişikliğinin bu yüzyılın sonunda, her yıl beş kat daha fazla ölüme neden olacağını söyledi.

ABD’li milyarder iş adamı Bill Gates, koronavirüs salgınından kurtulmanın, iklim değişikliğine kıyasla “çok daha kolay olduğunu” savundu.

Bill Gates’in açıklamaları şu şekilde:

“Pandemi sona erecek. Çünkü inanılmaz aşılar bulundu. Şimdi bu aşıları yaygınlaştırmaya ve yeni varyantlara uyarlama çalışıyoruz. İklim değişikliğine kıyasla bu çok daha kolay. Maalesef, iklim değişikliği bu yüzyılın sonunda, her yıl beş kat daha fazla ölüme neden olacak.

“İNSANLIĞIN ŞİMDİYE KADAR BAŞARDIĞI EN MUHTEŞEM ŞEY OLACAK”

“Fiziki ekonominin tümünde yenilikçiliğe ihtiyacımız var. Çelik fabrikalarını, çimento fabrikalarını, elektriği ve ulaşımı değiştirmemiz gerekiyor. Sıfıra (karbon emisyonuna) ulaşmayı başarırsak bu, insanlığın şimdiye kadar başardığı en muhteşem şey olacak. Fiziki ekonominin tarihine bakınca, gelecek 30 yılda başaracağımız dönüşümlere benzer bir geçişi sağlayamadık. Bunun emsali yok.”

“HÜKÜMETLERİN AR-GE BÜTÇESİ OLMASI GEREKİYOR”

“Bunun için bir dizi yeniliğe gerek var. Öncelikle hükümetlerin bir Ar-Ge bütçesi olması gerekiyor. Sonra bu yenilikleri laboratuvardan alıp taşıyacak, yüksek risk içermesine rağmen destekleyecek bir sermaye girişimi gerekiyor. Büyük şirketlerin ortaklığı ve bu ürünleri satın alarak, hacmi artırıp fiyatları düşürecek birilerinin olması gerekiyor.”

GATES 6 YIL ÖNCE SALGIN UYARISI YAPMIŞTI

Bill Gates, 2015 yaptığı bir TED X konuşmasında, dünyayı bir sonraki büyük salgına karşı uyarmıştı ve “Önümüzdeki 10 yılda bir şey 10 milyon insanı öldürürse bu muhtemelen savaş değil, oldukça bulaşıcı bir virüs olacaktır” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir