TİRE BELEDİYESİ’NDE KIRSAL MAHALLE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran bütünşehir yasası ile mahalleleye dönüşen köylerin muhtarları ile bir araya gelerek “Kırsal Mahalle Düzenlemesi” ilgili bilgiler verdi…

Toplantıya İzmir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Ali Taşkın, Şube Müdürü İlkay Teker de katıldı.
Muhtarları kendi belediyenize hoş geldiniz diye karşılayan Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran bütünşehir yasası ile bir günde mahalleye dönüşen köylerin yeni çıkarılan yasa ile kırsal mahalleye dönüşmesi için başvuru yapılmasını istedi.

HİZMETLER AYNEN DEVAM EDECEK

Kırsal Mahalle statüsü sayesinde imar harcı, emlak payı alınmayacağını ve su faturalarında yüzde 75’e varan indirimler olacağına değinen Başkan Duran “Bu yasa vatandaşlarımızın daha az maliyetle daha güzel yaşaması, dedelerinden yadigâr kalan topraklarda tarım faaliyetinin devam ettirilmesi için çok önemli. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer’in tavsiyeleri de bu yönde. Kendisinin en büyük hayali olan, çocuklarımızın ben de babam gibi çiftçi olmak istiyorum sözünü bu yeni düzenleme ile daha rahat duyabileceğiz. Kırsal Mahalle düzenlemesi ile ne İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ne de Tire Belediyesi’nin hizmetleri aksamadan devam edecek. Bu noktada ilçemize ve köylerimize hizmetlerini eksik etmeyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer’e teşekkür ediyorum “dedi.

Muhtarlık İşleri Daire Başkanı Ali Kılıç da” Büyükşehir yasası değişikliği ile köyler bir gecede mahalleye dönüştü. Köylerin mülk, mera, arazileri bir gecede ilçe belediyelerine devroldu. Doğru olmayan birşeydi. Bu yasa köyden kente göçü de arttırdı. Kırsal Mahalle düzenlemesi geç kalınmış doğru bir karardır “dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir