Üniversitelerde yüz yüze eğitim için Bakan Koca’dan açıklama! İkinci dönem üniversiteler açılacak mı?

Şubat ayının ortalarına gelinirken üniversitelerin açılması ile ilgili son dakika haberleri de yakından takip ediliyor. Bilindiği gibi, MEB’e bağlı okullarda yüz yüze eğitime geçiş için 15 Şubat ve 1 Mart tarihleri belirlendi. Hâl böyle olunca, üniversitelerin durumu da merak konusu oldu. Milyonlarca öğrenci, üniversiteler ne zaman açılacak sorusuna yanıt aramaya başladı. YÖK’ün anket çalışmalarının ardından Bakan Fahrettin Koca’dan üniversitelerin açılması ve yüz yüze eğitim için son dakika açıklaması geldi. Bakan Koca, kendisine yöneltilen ‘Üniversiteler ikinci dönem açılacak mı?’ sorusuna yanıt verdi ve son durumu aktardı.

Üniversitelerin açılacağı tarih gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Okullarda yüz yüze eğitim için 15 Şubat ve 1 Mart tarihleri belirlendi. Güz dönemini uzaktan eğitim ile tamamlayan üniversite öğrencileri de üniversitelerdeki son durumu öğrenmeye çalışıyor. Bilindiği gibi, YÖK, geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığından acil görüş bildirmesini istemişti. Bununla beraber, YÖK tarafından öğrencilere ve öğretim görevlilerine uzaktan eğitimle ilgili anket çalışması yapılmıştı.

2021 ÜNİVERSİTELER NE ZAMAN AÇILACAK?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından üniversitelerde yüz yüze eğitim konusunda son dakika açıklamalarında bulundu. Bakan Koca, kendisine yöneltilen ‘Üniversiteler ikinci dönem açılacak mı?’ sorusuna yanıt verdi. YÖK’ün üniversitelerde bahar döneminde yüz yüze eğitime ilişkin Bilim Kurulu’ndan acil görüş istediğinin hatırlatılması üzerine Bakan Koca, şu sözleri kullandı;

YÖK’ün üniversitelerde bahar döneminde yüz yüze eğitime ilişkin Bilim Kurulu’ndan acil görüş istediğinin hatırlatılması üzerine Bakan Koca, “Bu konuyla ilgili Bilim Kurulumuz görüşüyor. Zannediyorum biz bu hafta bu konuyla ilgili bir cevap vermiş olacağız. Ama şunu söyleyebilirim; şu an salgının geldiği seyir vakaların özellikle son iki hafta giderek bir artış içinde olduğu, mutasyonların giderek varlığını gösterdiği şeklinde. Özellikle yüz yüze eğitimin uygulamalı eğitimler dışında bu dönemde başlatılmasının risk teşkil ettiğini şimdiden söyleyebilirim.” diye konuştu.

– YÜZ YÜZE EĞİTİMDEKİ ÖĞRENMENLER ŞUBAT SONUNDA AŞILAMA TAKVİMİNE ALINACAK

Koca, bir başka soru üzerine yüz yüze eğitime geçecek okullar için Milli Eğitim Bakanlığından listelerin alındığını ifade ederek, “Şubat sonuna doğru öğretmenlerimiz için de, özellikle eğitim başlanacak olan sınıflar için söylüyorum, aşılama takvimi başlamış olacak.” dedi.

SAĞLIK BAKANLIĞINDAN GÖRÜŞ İSTENDİ

Yazıda, YÖK tarafından, küresel salgın nedeniyle yükseköğretim kurumlarının 2020-2021 eğitim ve öğretim takvimlerini 1 Ekim 2020 tarihinden itibaren başlatılmasına karar verilerek örgün eğitim müfredatının, yüzde 40’a kadarının uzaktan ve dijital öğretim yöntemleriyle yapılabilmesi ve karma öğretim uygulayabilmeleri için üniversitelere geniş bir alan bırakıldığı hatırlatıldı.

YÖK’ün yazısında, “Sağlık Bakanlığının tedbir maksatlı yönlendirmeleri önem arz ettiğinden yükseköğretim kurumlarında 2020-2021 bahar döneminde yüz yüze öğretime geçilmesi konusuna ilişkin görüşün acil olarak bildirilmesi” istendi.

YÖK’ÜN ANKET ÇALIŞMASI SONA ERDİ

Yükseköğretim Kurulu Yekta Saraç, salgın döneminde üniversitelerde uygulanan uzaktan öğretimin değerlendirilmesi amacıyla öğrenci ve akademisyenlere yönelik bir anket düzenlendiğini açıklamıştı. Yapılan anket çalışması ile birlikte uzaktan öğretim analiz edilecek. Yekta Saraç sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda anket sonuçlarının başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere diğer bakanlık ve kurumlarla paylaşılacağını duyurmuştu. Devamında Prof. Dr. Yekta Saraç ” Bu açıdan anketin kısa süre içinde, 11 Şubat Perşembe günü saat 17.00’ye kadar cevaplandırılması önem taşımaktadır” ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI

Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen 2020-2021 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni’nde üniversitelerin açılmasıyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kritik bir açıklama geldi. Uzaktan eğitim tecrübesinin önemli olduğuna vurgu yapan Erdoğan” İnşallah mümkün olan en kısa sürede, diğer eğitim öğretim kademelerinde olduğu gibi yükseköğretimde de yüz yüze eğitim öğretimi başlatmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir