Facebook Illinois’e 650 Milyon Dolar Ceza Ödeyecek

Eyalet sakinlerini saldırgan gizlilik uygulamalarından korumak için tasarlanmış bir Illinois yasasına aykırı davrandığı için Facebook’a geçtiğimiz günlerde 650 milyon dolar ödeme talimatı verildi.

Biyometrik Bilgi Gizliliği Yasası (BIPA)

, son yıllarda teknoloji şirketlerini taciz eden güçlü bir devlet önlemidir. Facebook aleyhine, ilk olarak 2015 yılında dava açılmış ve Facebook’un kullanıcıların rızaları olmadan yüz tanıma sistemini kullanarak fotoğrafları etiketleme uygulamasının eyalet yasalarını ihlal ettiği iddia edilmişti.

Nitekim 1,6 milyon Illinois sakini, Kaliforniya Federal Mahkemesi’ndeki nihai uzlaşma kararı uyarınca en az 345 dolar alacak. Nihai rakam, bir yargıcın yetersiz gördüğü 2020’de önerilen 550 milyon dolarlık Facebook’tan 100 milyon dolar daha yüksek. Facebook, 2019’da otomatik yüz tanıma etiketleme özelliklerini devre dışı bıraktı.

Bir grup davacı, geçen yıl Illinois sakinlerinin yüz tanıma sistemlerini açık izin olmadan eğitim amaçlı kullanılmasının ardından Microsoft, Google ve Amazon’u da aynı yasayı çiğnemekle suçlamıştı.

Illinois gizlilik yasası, teknoloji devlerinden bazılarını karıştırdı. Ancak BIPA, şüpheli gizlilik uygulamalarıyla daha küçük şirketleri etkileme potansiyeline sahip. Tartışmalı yüz tanıma yazılım şirketi Clearview AI, şirketin eyalet mahkemelerinin dışına atarak davayı atlatamamasının ardından eyalette kendi BIPA tabanlı toplu dava davasıyla karşı karşıya kaldı.

650 milyon dolarlık bir anlaşma, normal bir şirketi ezmek için yeterli olabilir ancak Facebook, FTC’nin 2019’da rekor kıran 5 milyar dolarlık cezasında olduğu gibi bunu da başından rahatlıkla savabilir.

Yasa, Facebook gibi bir devi aynı şekilde cezalandırmak için yeterli değil. Ancak bu, teknolojinin veri aracılarının yıllardır iş yapma şekline yönelik artan tehdit oluşturan bir düzenleyici bulma çabalarının bir parçası. Federal, eyalet ve yasama düzeyindeki düzenleyiciler teknolojiyi dizginlemek için agresif önlemler önerdiği için dönüm noktası Illinois yasası, diğer eyaletlerin kopyalayıp yapıştırabileceği zorlayıcı bir çerçeve sağlıyor. Eğer büyük teknoloji, federal gözetimi yönlendirmenin bir kabus olacağını düşünürse teknoloji şirketlerinin eyalet bazında nasıl iş yaptığını yöneten, agresif eyalet yasalarından oluşan bir güncelleme ve kanıtlanabilir alternatif bir düzenleyici gelecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir